Dni Kultury Kresowej

XXV Dni Kultury Kresowej

10 marca 2024 – Filharmonia Podlaska w Białymstoku ul. Podleśna 2

Koncert Jubileuszowy XXV Dni Kultury Kresowej godz. 17:00

gdzie wystąpią: Zespół Tańca Ludowego „Perła” oraz Kobiecy zespół wokalny “Vox cordis”

Zaproszenia na koncert – rezerwacja – TPGiW ul. Świętojańska 24 lok 2, tel. 85 73 23 770

15 marca 2024

Książnica Podlaska im. Ł. Górnickiego. ul. Marii Curie-Skłodowskiej 14 A, Białystok

Wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku pt. „Ofiary Zbrodni w Ponarach pod Wilnem 1941-1944”. Autorem wystawy jest Przemysław Namsołek.

16-17 marca 2024 – Wielki Jarmark Kaziukowy 2024, Plac przed Teatrem Węgierki

19 marca 2024 – Dzień Imienin Marszałka: Msza Św. w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego,  rozstrzygnięcie konkursu „Marszalek w oczach dziecka”

Archiwum

XXII Dni Kultury Kresowej 2021 – archiwalne

“Nie tylko Ostrobramska”

Tomasz Kuba Kozłowski – multimedialna prezentacja pn. „Nie tylko Ostrobramska” (nagranie zrealizowane w marcu 2021 r. w Muzeum Historycznym oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku). Tomasz Kuba Kozłowski jest twórcą i właścicielem największej prywatnej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji materiałów dotyczących Kresów, obejmującej druki zwarte, ciągłe i ulotne, kartografie, archiwalia, ikonografię, antyki, przedmioty codziennego użytku i pamiątki. Zbiór ten jest podstawą wystaw, albumów oraz materiałem ilustrującym Opowieści z Kresów.

Robert Pawłowski “Niemy Niemen”

Robert Pawłowski – rozmowa o Kresach z autorem książki i reżyserem filmu dokumentalnego “Niemy Niemen” (nagranie zrealizowane w marcu 2021 r. w Muzeum Historycznym oddziale Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), prowadzenia Izabela Suchocka z Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Robert Pawłowski to absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu w Białymstoku, autor książki i reżyser filmu dokumentalnego o dalszych losach pierwowzorów bohaterów powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.

Podlaskie pisanki i palmy jako spuścizna kresowej tradycji

Podlaskie pisanki i palmy jako spuścizna kresowej tradycji, rozmowa podczas warsztatów tworzenia pisanek z jedną z twórczyń ludowych z Lipska nad Biebrzą. Materiał nagrany podczas warsztatów tworzenia pisanek w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

Opowieść o słynnych palmach wileńskich

Leokadia Szałkowska należy do kategorii twórców będących stale w poszukiwaniu. Niepotrafiących zadowolić się osiągniętym. Lubi eksperymentować i zadziwiać. I siebie, i otoczenie. Mistrzyni, posiadająca status Twórcy Artystycznego, który to nadało jej w roku 2005 Ministerstwo Kultury Litwy. Leokadia Szałkowska, znana daleko poza granicami Litwy wybitna palmiarka. Twórczyni, rzec można, zawodowa, albowiem ze swą mamą (Jadwiga Kunicka — seniorka palmiarstwa na Wileńszczyźnie) były pierwszymi  i jedynymi Polkami, należącymi do Związku Twórców Ludowych Litwy i przez wiele już lat swymi arcydziełami kwiatowymi sławiły i sławią Litwę daleko poza granicami kraju. (Helena Gładkowska, Leokadia Szałkowska: Jestem w ciągłym poszukiwaniu twórczym, Kurier Wileński, 28.02.2014).

Dzień Imienin Marszałka – Obchody 2021 r.

Piątek, 19 marca 2021 r.

Godz. 11.00 – Msza Święta Intencyjna w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku (mały kościół)

Od godz. 12.00 – składanie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku – w związku z sytuacją epidemiczną i wynikającymi z niej rygorami, w tym możliwością zgromadzeń max. do 5 osób, ta część uroczystości jest rozłożona na ok. 2 godz. Do godz. 14.00 przy pomniku będzie można spotkać Organizatorów XXII Dni Kultury Kresowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *